Health Day logo

Διαφήμιση

Facebook

Απλοποιείται η θεραπεία για την Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια
Εκτύπωση E-mail

Πρόσφατες μελέτες δείχνουν ότι με τη χορήγηση συγκεκριμένης θεραπείας μία φορά την ημέρα, οι ασθενείς εμφανίζουν καλή ρύθμιση και βελτίωση της δύσπνοιας και θεμελιώνουν περαιτέρω το QVA149, διπλό βρογχοδιασταλτικό. Πρόκειται για κλινικές μελέτες φάσης 3 με την κωδική ονομασία "SHINE", "ILLUMINATE", "ENLIGHTEN", "GLOW1" και "GLOW2", οι οποίες παρουσιάστηκαν στο συνέδριο της Ευρωπαϊκής Αναπνευστικής Εταιρείας (ERS – European Respiratory Society) που πραγματοποιήθηκε πριν από λίγες μέρες στη Βιέννη.

 
Οδηγίες για επιστροφή χρημάτων σε ασφαλισμένους που αγοράζουν από την τσέπη τους τα φάρμακα
Εκτύπωση E-mail

 

Ο ΕΟΠΥΥ εξέδωσε οδηγίες σχετικά με την κατάθεση δικαιολογητικών από τους ασφαλισμένους για απόδοση δαπάνης για την αγορά φαρμάκων στις περιοχές όπου υπάρχει αναστολή πίστωσης από τα ιδιωτικά φαρμακεία.

 
Ο ΕΟΠΥΥ «βουλιάζει»
Εκτύπωση E-mail

Υπό κατάρρευση βρίσκεται ο Εθνικός Οργανισμός Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ). Οι αρμόδιοι υπουργοί Υγείας, Οικονομικών και Εργασίας πραγματοποίησαν πολύωρη σύσκεψη με θέμα την χρηματοδότηση του ΕΟΠΥΥ, αλλά, σύμφωνα με πληροφορίες, δεν βρέθηκε άμεση λύση. Την ίδια ώρα ο ίδιος ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Λυκουρέντζος παραδέχθηκε ότι η κατάσταση στον ΕΟΠΥΥ είναι πλέον εκτός ελέγχου.

 
Κρούσμα ελονοσίας σε 7χρονο κορίτσι
Εκτύπωση E-mail

Ένα 7χρονο κορίτσι που «κόλλησε» ελονοσία από μολυσμένο κουνούπι νοσηλεύεται σε σταθερή κατάσταση στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας, όπου διακομίστηκε πριν από λίγες μέρες από το Γενικό Νοσοκομείο Τρικάλων. Οι ειδικοί εφιστούν την προσοχή των πολιτών, τονίζοντας ότι φέτος έχουν μολυνθεί από ελονοσία 51 άτομα και συνιστώντας την τήρηση μέτρων προστασίας από τα κουνούπια.

 
Επικίνδυνα συμπληρώματα διατροφής κυκλοφορούν και στην Ελλάδα
Εκτύπωση E-mail

Ο ΕΟΦ ενημερώνει τους καταναλωτές να μην αγοράζουν και να μην καταναλώνουν συμπληρώματα διατροφής που προορίζονται κυρίως για αθλητές, τα οποία περιέχουν την ουσία DMAA (1,3- dimethylamylamine), καθώς μπορεί να προκαλέσουν σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες και να θέσουν σε κίνδυνο την υγεία τους.

 
Νεκρός 84χρονος από Δάγγειο πυρετό
Εκτύπωση E-mail

Το ΚΕΕΛΠΝΟ ανακοίνωσε ότι ένας 84χρονος, κάτοικος Αγρινίου, που νοσηλευόταν σε νοσοκομείο της Πάτρας, κατέληξε από σύνδρομο αιμορραγικού πυρετού και σηπτικού σοκ, ενώ υπήρχαν εργαστηριακές ενδείξεις πρόσφατης λοίμωξης από τον ιό του Δάγγειου πυρετού. Σύμφωνα με το ΚΕΕΛΠΝΟ, ο Δάγγειος πυρετός είναι μορφή ιογενούς αιμορραγικού πυρετού και έχει εκριζωθεί από την Ελλάδα από το 1927-8, οπότε και εμφανίστηκε η τελευταία γνωστή επιδημία.